E-Fatura ile Tasarruf Devri

E-Fatura nedir?

E-Fatura uygulaması, mükellef firmalar arasındaki fatura işlemlerini standart bir format (UBL-TR) üzerinden güvenli bir şekilde sağlamak amacıyla T.C. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından 01.01.2014 tarihinde uygulamaya konmuştur.

E-Fatura uygulamasına geçerken Maliye Bakanlığı’nın ana amacı, merkezde GİB’in olduğu kayıt altına alınabilir bir ticari hayata geçiş ve denetimlerin merkezileşmesini sağlamaktır. GİB şu anda Türkiye’deki tüm fatura trafiğini yöneten ve kayıt altına alan merkezdeki rolüyle bunu sağlamaktadır. Aynı zamanda; GİB, Özel Entegratör tanımı yapmış ve mükellef firmaların kullandıkları muhasebe programlarının (ERP) kendi merkezi sistemine webservisler üzerinden bağlanmasına olanak sağlayan aracı kurumları yetkilendirmiştir. Bu aracı kurumlar (özel entegratörler) aynı zamanda mükellef firmalara mali dokümanların arşivlenmesi (saklama hizmeti) ve istenildiğinde ibraz edilmesi gibi hizmetleri de vermektedir.

E-fatura uygulaması, kâğıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. VUK ve TTK usüllerine tabidir.

E-Fatura ve tasarruf

E-Fatura, hayata geçtiği günden bu yana e-dönüşüm süreçlerinde en önemli dijital çözümlerden biri olmuştur. Kâğıt tasarrufunun yanında; basım, arşivleme, kargo / noter onay maliyetlerini azaltması ve denetim kolaylığı sağlayan e-fatura uygulaması binlerce şirket tarafından tercih ediliyor.

E-Fatura ve çalışan verimliliği

E-Fatura avantajları sayesinde çalışanlar; fatura basma - zarflama ve kuryeye verme gibi işlerini dijitalde halledebildikleri için zaman tasarrufu yapar. Böylelikle çalışan verimliliği ve aynı oranda şirketin genel performansı da artmış olur.

Rakamlarla E-Fatura

500 milyon liralık tasarruf!

Dijital dönüşümün önemli bir adımı olan e-fatura kullanımının 2017’de 100 bini aşacağı tahmin ediliyor. E-Fatura, şirketlerin 5 bin liralık noter masrafını ortadan kaldırırken, e-defter uygulaması da ülke ekonomisine 500 milyon liralık tasarruf ettiriyor.

Ayrıca, e-fatura kullanan şirketler, birim başı ortalama 6 TL olan kâğıt fatura maliyetlerini, 2 kuruşa kadar düşürerek büyük tasarruf sağlıyor.

Avrupa da tasarruf ediyor

E-fatura uygulaması ile Avrupa’da yıllık 64,5 milyar euroluk bir tasarruf öngörülüyor… Dünyada e-fatura uygulaması konusunda örnek ülke ise Brezilya.

SabancıDx A.Ş. Edoksis markası altında hem Özel Entegrasyon hem de Saklama Hizmeti verebilir…

Edoksis, Entegrasyon Ürünü ve Özel Entegrasyon Hizmeti hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Edoksis Özel Entegrasyon Hizmeti

Firmalar SabancıDx Edoksis sistemine bulut üzerinden erişip bilgi işlem sistemleri kullanarak isterlerse entegre olarak e-fatura uygulamasından yararlanır. Bu durumda mali mührünü ürettiren firmalar, SabancıDx'e başvuru yaparak Edoksis uygulamasına dahil olabilir. Özel entegrasyon hizmeti alan firmalar için uygulama geliştirme,operasyon,uygulama işletimi ve arşivleme hizmetleri verilmekte olup bu başlıklar için firmaların ek yatırımlar yapmasına gerek yoktur.

E-Fatura Başvurusu için neler gereklidir?

  • e-fatura Başvurusu yapılması (GİB)
  • Mali mühür Başvurusunun yapılması (GİB)

e-fatura Uygulamasından yararlanmak için Gelir İdaresi Başkanlığına yazılı olarak başvurulması germektedir. Yapılan başvuru uygun bulunduktan sonra gerekli bedeli TÜBİTAK/UEKAE’ye ödenerek mali mühür sertifikası alınmasının ardından e-fatura Uygulamasını e-fatura Portalı aracılığıyla veya kullanılan programlar ile entegre edilerek hemen kullanımına başlanabilir.

BİZE ULAŞIN