E-Fatura – E-Defter Başvurusu - Mali Mühür Aktivasyonu

Mali mühür nedir?

Mali mühür, TÜBİTAK-Kamu SM tarafından 397 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği doğrultusunda hazırlanan elektronik sertifika alt yapısıdır. Mali mühür basit anlamı ile firma kaşesinin elektronik halidir.

E-fatura başvurusu ve mali mühür temini için…

E-fatura ve e-defter uygulamasına geçiş yapmak isteyen mükelleflerin ilk olarak mali mühür temin etmeleri gerekmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı mükelleflere başvuru ile ilgili 2 alternatif sunmaktadır. 

1             E-fatura Uygulaması ile Mali Mühre Birlikte Başvuru

E-fatura uygulaması ile mali mühre birlikte başvuru tipi seçildiğinde e-fatura hesap açılışı mali mührü temin ettikten sonra Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından otomatik olarak yapılır. Bunun yanı sıra mükelleflerin e-defter başvurusu da yapmaları gerekir.

Başvuru Linki: https://mportal.kamusm.gov.tr/bp/mm.go

2             Yalnızca Mali Mühür Başvurusu

Yalnızca mali mühür başvurusu yapıldığında e-fatura ve e-defter için ayrıca bir başvuru imkânı tanınmaktadır. 

Mali mühür alındıktan sonra E-Fatura ve E-Defter Uygulama Başvurusu yapmak için:

– e-Fatura için; https://portal.efatura.gov.tr/efaturabasvuru/

– e-Defter için; https://uyg.edefter.gov.tr/edefterbasvuru/

Başvuru Linki: https://mportal.kamusm.gov.tr/bp/edf.go

Başvuru sürecini http://mm.kamusm.gov.tr/ adresinden takip edebilirsiniz.

Başvuru sonrası…

Mali mühür başvurusu yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler aşağıdadır.

Süreç nasıl işler?

Mali mühür başvurusu sonrasında, Islak İmzalı Başvuru Formu ara yüzünün seçilmesi durumunda formun çıktısı alınır ve imza yetkilisi tarafından imzalanıp, imza sirküleri de alınarak fiziki posta yoluyla Kamu Sertifikasyon Merkezi’ne iletilir. Mükellefin e-imzası var ise başvuru formu elektronik imza ile imzalanır. Ödeme VakıfBank Gebze Şubesi / IBAN TR 19 0001 5001 5800 7302 8234 68 numaralı TÜBİTAK-BİLGEM hesabına yapılır. Ödeme yaparken hesap belgesi açıklama kısmına Başvuru Kodu yazılmalıdır. Açıklamanın yazılmaması ya da eksik yazılması durumunda ödemenin geçerli sayılmama ve sertifikanın üretilmeme ihtimali vardır. Talep edilen ürün ve hizmet bedeli Kamu SM hesabına geçtikten sonra Sertifika Üretim Süreci’ne başlanır.

BİZE ULAŞIN