Edoksis e-Arşiv hizmeti; e-Fatura mükellefleri ve yüksek hacimli fatura kesilen sektörler için denetim ve yönetim faaliyetlerinde hız ve esneklik sağlarken, iş gücü, zaman ve arşivleme maliyetlerinde maksimum tasarruf olanağı sağlar.

e-Arşiv Hakkında

Edoksis tecrübesi ve güvencesinde geliştirilen e-Arşiv uygulaması ile verileriniz size kağıt fatura olarak yük olmadan dijital ortamda güvenle depolanır. Böylece evrak kalabalığı ve içinden çıkılması uzun süreler alan arşivleme zahmetinden kurtulursunuz.

e-Arşiv sisteminin sağladığı avantajlardan faydalanmak ve bilgi edinmek için sitemizden başvuru formu doldurabilirsiniz.

e-Arşiv Nedir?

433 Seri Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile yürürlüğe giren e-Arşiv Uygulaması, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olarak faturanın elektronik ortamda oluşturulması, elektronik ortamda saklanması, ibrazı ve raporlamasını kapsayan dijital altyapılı bir sistemdir.

e-Fatura mükellefi olmayan vergi mükellefleri ve gerçek kişilere kesilen tüm faturalar, e-Arşiv fatura olarak düzenlenir. Fatura olması nedeniyle, e-Fatura gibi e-Arşiv fatura da yeni bir belge türü değildir ve VUK gereği bir faturada bulunması gereken unsurlar aynen geçerlidir. Kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir.

e-Arşiv uygulamasının e-Fatura uygulamasından farklı olan en belirgin noktası, oluşturulan faturanın Gelir İdaresi merkezi üzerinden değil, doğrudan elektronik iletişim araçları veya kağıt çıktı alınarak alıcıya iletilmesidir.

e-Arşiv ile Zaman ve Maliyetten Tasarruf Edin!
e-Arşiv ile Zaman ve Maliyetten Tasarruf Edin!

e-Arşiv Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

  • e-Fatura’dan farklı olarak e-Arşiv uygulamasında sistem yanıtlarının olduğu (gitti, gitmedi, kabul edildi veya edilmedi vs.) karmaşık bir yapı yoktur. Merkezde Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yer almadığı basit bir yapıya sahiptir.
  • e-Arşiv faturası kesildiğinde kargo ile zaman kaybetmek yerine mail yoluyla sadece saniyeler içinde alıcıya gönderme avantajına sahipsiniz.
  • e-Arşiv ile kağıt faturaları matbaaya bastırma, yazdırma, arşivleme ve kargolama maliyetleri tamamen ortadan kalkar.
  • Bir kağıt faturanın iptal edilip muhasebe kayıtlarına ters kayıtla işlenmesinden farklı olarak e-Arşiv faturasında İptal e-Arşiv Faturası kesmeniz yeterlidir.
  • Perakende sektöründeyseniz müşteriniz mağazadan çıkmadan maille veya SMS ile faturasını ek servisler vasıtasıyla alabilirsiniz.
  • Edoksis güvencesiyle depolanan e-Arşiv faturalarınız elektronik sistemde güvende kalır.
Edoksis e-Arşiv Hizmeti İletişim formunu doldurarak Edoksis e-Arşiv hizmetine başvurabilirsiniz. www.efatura.gov.tr web sitesi üzerinden e-Arşiv faturanızı sorgulayabilirsiniz. Başvuru için
e-Arşiv İle İlgili Merak Edilenler
İnternet üzerinden satış yapan ve brüt satış hasılatı GİB’in yayınladığı güncel limitler üzerinde olan mükelleflerin ve e-Fatura kullanıcılarının e-Arşiv’e geçmesi 01.01.2020 tarihi itibariyle zorunludur.
Başkanlıktan e-Arşiv uygulaması için izin almış özel entegratörlere başvuru yaparak uygulamaya dahil olunabilir.

e-Arşiv Uygulamasından özel entegrasyon yöntemiyle yararlanacak mükelleflerin ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı’na bir başvuru yapmalarına gerek yoktur.
Firmanın tüm satış kanallarının toptan, e-Ticaret ve perakende ve tüm mağazalarının e-Arşiv’e aynı anda geçmeleri gerekmektedir. e-Arşiv’e kısmi olarak geçiş imkânı yoktur.
Edoksis güvencesi ile e-Arşiv uygulamasına geçmek için teklif almak isterseniz sitemizden başvuru formu doldurabilirsiniz.
Özel entegratör aracılığıyla e-Arşiv uygulamasını kullanmak isteyen mükelleflerin, öncelikle e-Fatura mükellefi olması gerekmektedir. e-Fatura mükellefi olmayan firmalar e-Arşiv kullanamazlar.
Raporlama dönemi sistemimizde günlük olarak yapılmaktadır. Eğer firma Özel entegratör ile çalışıyor ise GİB raporu iletilme sorumluluğu çalıştığı özel entegratördedir.

e-Arşiv ile alakalı daha fazla soru ve cevap için sitemizin Sıkça Sorulan Sorular bölümünü inceleyebilirsiniz.

Bize Ulaşın