e-İrsaliye

Edoksis e-İrsaliye, tüm yasal mevzuat, saklama, güvenlik, kalite ve denetim konularındaki yasal değişikliklere zamanında uyum sağlamanıza olanak tanır.

e-İrsalye Nedir?

e-İrsaliye Uygulaması, kağıt irsaliyenin elektronik ortamda düzenlenmesi, gönderilmesi, saklama ve ibraz edilmesini kapsayan e-Devlet uygulamasıdır ve e-İrsaliye uygulamasına geçmek için öncelikle bir firma e-Fatura kullanıcısı olmalıdır.

e-İrsaliye Avantajları Nelerdir?

 • Maliyet tasarrufu
 • Firma süreçlerine kolay entegrasyon
 • Daha güvenli kayıtlar
 • Kağıt kullanımını ortadan kaldıran çevre dostu bir yapı
 • Değişen mevzuata anında uyum

Edoksis e-İrsaliye ile Operasyonel Verimlilik

e-İrsaliye, standartları ve veri şekli GİB tarafından düzenlenmiş dijital irsaliye belgesidir. Edoksis'in yasal mevzuata tam uyumlu olarak desteklediği e- İrsaliye, sağladığı operasyonel verimlilik, kayıt güvenliği ve maliyet tasarrufu ile dijitalleşme sürecinin bir parçasıdır.

e-İrsaliye, standartları ve veri şekli GİB tarafından düzenlenmiş dijital irsaliye belgesidir.
Edoksis e-İrsaliye Hizmeti İletişim formunu doldurarak Edoksis e-İrsaliye hizmetine başvurabilirsiniz. Başvuru için
Tüm yasal mevzuat, güvenlik, kalite ve denetim konularındaki yasal değişikliklere zamanında uyum sağlamanıza olanak tanır.

Edoksis e-İrsaliye Hizmetinin Sağladığı Avantajlar

 • Tüm yasal mevzuat, saklama, güvenlik, kalite ve denetim konularındaki yasal değişikliklere zamanında uyum sağlamanıza olanak tanır.
 • Kesintisiz (7/24) hizmet ile irsaliye gönderememe/alamama durumunda ceza ile karşılaşma riskinizi ortadan kaldırır.
 • Yönetim, ayrı bir server bulundurma, back-up alma maliyetlerinden tasarruf sağlar.
 • Muhasebe sistemleri ile e-İrsaliye entegrasyonu sayesinde kolaylıkla irsaliye gönderip alabilirsiniz.
 • Mühürleme, Özel Entegratör yetkisiyle SabancıDx tarafından yapılır (İşleyişte mükellef mali mührünün kullanılmaması, mükellefin mali-mühür edinme zorunluluğunu değiştirmez).
 • Gelen ve giden irsaliyeler SabancıDx tarafından sizin için saklanır ve arşivlenir.
e-İrsaliye ile kolay, hızlı ve güvenilir bir hizmet sağlar.

e-İrsaliye İle İlgili Merak Edilenler

e-Fatura mükellefi olan ve 2018 yılını takip eden yıllık cirosu 25 milyon ve üzeri olan mükellefler zorunlu olarak e-İrsaliye mükellefi olmak zorundadır.

e-Fatura mükellefi olup 25 milyon altında cirosunda olan firmalar isteğe bağlı olarak e-İrsaliye uygulamasına geçebilirler.
Fiili sevk ile fatura düzenlenmesi aynı zamanda ise, içerisinde gerekli ibareleri ve sevk bilgileri bulundurularak e-Fatura veya e-Arşiv fatura kağıt çıktısı irsaliye yerine kullanılabilir ve tekrar e-İrsaliye kullanılması gerekli olmaz. Ancak kağıt fatura çıktıları kaşeli ve imzalı olmalıdır.
Evet ihracat işlemlerinde e-İrsaliye kullanılacaktır. Sevk irsaliye düzenlediğiniz bütün sevkiyatlar için e-İrsaliye düzenlemeniz gerekmektedir.
e-İrsaliye’de 2 senaryo ve 2 tip bulunmaktadır.

Senaryolar : Temel İrsaliye ve Hal Kayıt İrsaliye
Tip: Sevk ve Matbudan
e-İrsaliye uygulamasına geçmek isteyen bir firma öncelikle e-Fatura kullanıcısı olmalıdır ve e-Fatura uygulamasında kullandığı yöntemle aynı yöntemi kullanmak zorundadır. Eğer firma bir özel entegratör üzerinden e-Fatura uygulamasına geçiş yaptıysa e-İrsaliye'de de aynı şekilde geçiş yapabilir.

Bu açıdan e-İrsaliye üç yöntemle kullanılabilir:

Özel Entegrasyon Yöntemi Kullanıcıları: Özel entegratör üzerinden e-Fatura kullanan bir firma, entegratörün portalında mali mührüyle bir aktivasyon formu imzalar ve bu form GİB'e gönderildiği anda başvurusu yapılır ve geçişi sağlanmış olur. (Özel entegratörün e-İrsaliye Özel Entegratörlük izni almış olması gerekmektedir)

Entegrasyon Yöntemi Kullanıcıları: GİB'e bir dilekçe ve ekinde yer alması gereken test tanım formuyla başvuru yapabilirler.

GİB Portal Kullanıcıları: https://portal.efatura.gov.tr/efatura/egiris.jsp adresindeki GİB Portal'a giriş yapılarak "Araçlar" menüsündeki "Kullanıcı Bilgileri" sayfasına gidilir ve "e-İrsaliye Kullanmak İstiyorum" butonuna tıklayarak başvuru yapıp aynı gün içerisinde e-İrsaliye'ye geçiş yapabilirler.

e-İrsaliye ile alakalı daha fazla soru ve cevap için sitemizin Sıkça Sorulan Sorular bölümünü inceleyebilirsiniz.

Bize Ulaşın